• شرکت ملی نفت ایران
  • شرکت ملی گاز ایران
  • شرکت ملی صنایع پتروشیمی
  • شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران

  1. در منوي فهرست محصولات با کليک بر دکمه افزودن پنجره‌اي مطابق شکل زير باز مي‌شود. این صفحه فهرست محصولات شرکت شما را نمایش می‌دهد. در دفعه اول که هنوز محصولی اظهار نشده است این فهرست خالی است. می‌توانید با کلیک بر گزینه افزودن اقدام به افزودن محصول جديد نماييد و همچنین با دابل کلیک بر روی یک از محصولات می توان اقدام به ویرایش آن نمایید.


 

با کلیک بر روی گزینه افزودن، فرم مشخصات محصول باز می‌شود که لازم است برای هر محصول این مشخصات تکمیل و ثبت شود. با ثبت هر محصول، یک ردیف جدید به جدول فهرست محصولات اضافه می‌شود که در صورت نیاز به ویرایش، با دابل کلیک بر روی آن فرم ویرایش اطلاعات محصول باز می‌شود.

 

در صورتی که کاربر اطلاعات محصولات خود را قبلا در ایرانکد ثبت نموده باشد، (دقت فرمایید که هیچ اجباری در ثبت محصولات در ایرانکد وجود ندارد و بدون ایرانکد هم می توان به ثبت محصول پرداخت) می‌تواند از این اطلاعات استفاده کند. برای کسب راهنمایی درباره چگونگی فراخواندن اطلاعات محصولات از ایرانکد، اینجا را ببینید.

در صورتیکه محصولی تولید می‌کنید (سازنده محصول هستید) در لیست آبشاری، نوع را برروی سازنده قرار داده و در صورتیکه تامین‌کننده و یا واردکننده محصول هستید، نوع را بر روی غیر سازنده قرار دهید.
توجه کنید که پرکردن گزینه‌های ستاره‌دار (*) شامل شرح محصول، نفت‌کد و گزینه‌های "استاندارد محصول" برای سازندگان، اجباری است. پرکردن سایر فیلدها اختیاری است.
برای جستجو و انتخاب نفت‌کد در باکس بعدی، دکمه را کلیک کنید. دقت کنید که اگر از قبل شماره هفت رقمی پر شده باشد، لزومی به فشردن مجدد این دگمه نیست. اما اگر قصد دارید نفت‌کد متفاوتی را انتخاب کنید، با زدن دگمه  می توانید شماره هفت رقمی فعلی را حذف کنید. سپس را بزنید و وارد سامانه کدینگ سازمانی شوید.

در صورتیکه در این زمان با خطای نامعتبر بودن SSL مواجه گشتید و صفحه ای مشابه شکل زیر را مشاهده کردید با کلیک بر روی دکمه  advanced و سپس proceed to cada مشکل برطرف می گردد (به ترتیب زیر):
 


در برگه (tab) بعدی، سامانه کدینگ سازمانی باز شده و  اطلاعات اقلام نمایش داده می شود (مطابق شکل زیر).


در این برگه می‌توانید از درختواره طبقه بندی کالا استفاده نمایید تا مشخص نمایید محصول شما با کدام یک از اقلام کالایی منطبق است.

وقتی در شاخه های درختواره به کالای موردنظر خود رسیدید، می‌توانید دگمه را فشار دهید. در این صورت سامانه شما را به صفحه قبل بازمی‌گرداند و شماره 7 رقمی را پر می‌کند.


  اکنون با فشردن دگمه زیرمجموعه ای از نفتکدها را می توانید مشاهده کنید (مطابق شکل زیر) که قابل جستجو است.


جستجوی نفت‌کدها در این فرم با تایپ یک یا چند واژه در باکس جستجو قابل انجام است. مثلا اگر عبارت compressor dresser توسط کاربر به عنوان عبارت جستجو وارد شود، سیستم به عنوان نتیجه جستجو، تمام نفت‌کدهایی را نمایش می‌دهد که در شرح آنها، دو واژه compressor و dresser موجود باشد.

کاربر می‌تواند با تایپ عبارتی با واژگان بیشتر مثل centrifugal compressor dresser جستجوی خود را دقیق‌تر نماید. در این صورت سیستم به عنوان نتیجه جستجو، تمام نفت‌کدهایی را نمایش می‌دهد که در شرح آنها، هر سه واژه موجود باشند.

وقتی سامانه، نتیجه جستجو را در قالب تعدادی نفت‌کد باز می‌گرداند، کاربر می‌تواند با نگهداشتن موس روی نفت کد مورد نظرش، شرح کامل آن را مشاهده نماید. به شکل زیر دقت کنید.

همچنین کاربر می‌تواند در صورتی که نتیجه جستجو بیش از یک صفحه بود،  در بین این محصولات صفحه به صفحه جابجا شده و نفت‌کد کاملا منطبق با محصول خود را پیدا کند، سپس آن را کلیک نموده و دگمه تایید را فشار دهد. به این ترتیب نفت‌کد موردنظر انتخاب می‌شود. برای جابجایی بین صفحات از نوار پیمایش استفاده می‌شود مطابق شکل زیر.
 
به همین ترتیب اگر کاربری قبلا با زیر مجموعه‌های وزارت نفت کار کرده و از MESC محصول خود مطلع است، می‌تواند شماره MESC را نیز جستجو نماید و پرکردن آن الزامی نمی باشد.

نکته1: در صورتيکه محصول داراي  ايرانکد باشد راهنمای ثبت محصول با ایرانکد را ببینید.
نکته2: در صورتيکه با کليک بر لينک ایرانکد، پيغام خطا دريافت شد يعني کاربر، محصولی در ايرانکد ندارد.
نکته3: سازندگان مي توانند از طريق سايت ایرانکد اقدام به تهيه ايرانکد نمايند ولی داشتن ایرانکد برای محصولات اجباری نیست.
نکته4: مقاديري که با علامت * مشخص شده اند اجباري مي باشند.
نکته5: هريک از مستندات مي توانند تا سقف 3 مگا بايت حجم داشته باشند. (در صورتيکه مستند از نوع تصویر بوده و حجم آن بیش از حجم مجاز باشد با برنامه هايي از قبيل فتوشاپ مي‌توانید حجم تصاویر را کاهش دهید)